Medycyna Estetyczna
Medycyna Estetyczna to poprawa jakości życia pacjentów, pozwala usunąć niedoskonałości o różnym podłożu, co przekłada się na satysfakcję z własnego wyglądu. Nastawiona jest przede wszystkim na działania profilaktyczne, ale również leczy zaawansowane zmiany. W dużej mierze skupia się na zahamowaniu procesów starzenia się skóry i likwidacji zmarszczek, ale przynosi też dobre efekty w zwalczaniu wielu innych problemów natury estetycznej. Poza problematyką starzenia medycyna estetyczna zajmuje się również korektą szeroko pojętych defektów estetycznych o rozmaitym podłożu, takich jak: blizny, zapadnięte policzki, miejscowa otyłość, cellulit, rozstępy i wiele innych mogących wpłynąć na dyskomfort płynący z własnego wyglądu. W odróżnieniu od chirurgii plastycznej, medycyna estetyczna opiera się wyłącznie na pozachirurgicznych zabiegach o charakterze małoinwazyjnym.
Wśród zabiegów medycyny estetycznej najczęściej wymienia się:
- Botoks – polega na wstrzyknięciu toksyny botulinowej, która działa relaksująco na mięśnie i redukuje przez to widoczność zmarszczek mimicznych.
- Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym – polega na wstrzyknięciu go w ubytek tkanki, co sprawia, że zostaje on wypełniony od wewnątrz. Jest stosowany w redukcji zmarszczek niepoddających się botoksowi oraz bruzd nosowo-wargowych.
- Niechirurgiczny lifting twarzy (nici aptos) – polega na nakłuciu skóry twarzy i wprowadzeniu przy pomocy igły nici z polipropylenu na granicy skóry właściwej i tkanki podskórnej. Nici kotwiczą się za pomocą ząbków, co sprawia, że podciągają i napinają skórę, przywracając młodzieńczy kontur twarzy.
- Wolumetrię (modelowanie) twarzy – polega na przywróceniu twarzy miękkiego, młodzieńczego owalu, Pod skórę aplikowany jest preparat z kwasem hialuronowym.
- Powiększanie ust – to jeden z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej. Polega na wstrzyknięciu wypełniacza (najczęściej kwasu hialuronowego) w celu zmiany wielkości ust.
- Mezoterapię – jej głównym zadaniem jest poprawienie kondycji skóry poprzez dostarczenie do jej głębszych warstw substancji odżywczych.
- Wampirzy lifting – polega na ostrzykiwaniu skóry osoczem bogatopłytkowym pozyskanym z krwi pacjenta, w którym znajdują się peptydy stymulujące skórę do rewitalizacji.
- Lipolizę iniekcyjną – metoda ta pozwala usunąć niewielkie ilości tłuszczy, np. z podbródka. Polega na iniekcji do tkanki tłuszczowej leków, które prowadzą do jej rozpadu.
- Lipolizę ultradźwiękową – opiera się na oddziaływaniu fal ultradźwiękowych, które powodują zjawisko kawitacji (powstanie pęcherzyków gazu w komórkach tłuszczowych), co powoduje w konsekwencji ich rozpad.

